Kas oleks võimalik midagi ette võtta, et peatada Eesti loodusvarade maha laristamine. Konkreetselt keelata ära põlevkivist toodetud elektri massiline müük välismaale. Mis toimub? Elekter läheb Eestist välja, meile jääb ainult rikutud maapind ja tuhaväljad. Kas tõesti pole Eestil muule maailmale muud pakkuda, kui müüa oma loodust, maapinda ja järeltulevate põlvede energiavarusid?

Tervitades,
Teemo

Vastus:

Ikka on miskit ette võtta, raske, aga võimalik. Erakond Eestimaa Rohelised leiab, et loodusvarade kasutus ja energiakasutus tuleb olulisel määral muuta efektiivsemaks. Selleks on tarvis kehtestada senisest enam kasutusefektiivsusele sundivad keskkonnakasutuse tasu määrad. Et loodusvara kasutuselevõtul (kaevandamisel vms. tegevuse tagajärjel) muutub see kaubaks ja kaupade vaba liikumine on Euroopa Liidu 27 liikmesriigi piires tagatud, siis pole võimalik rakendada sarnasele kaubale ei väljaveo ei müügipiiranguid. Küll saab piirata loodusvarade esmast kasutuselevõttu aastase kasutuse määra seadmisega kas üleriigiliselt või piirkonniti ja kaevandamislubade väljaandmise piiramisega-tingimuste seadmisega nii kaevandatava ainese mahu kui kaevandamisviisi kohta . Nii on Põlevkivi kaevandamisele seatud aastase kasutuse määr 20 miljonit tonni aastas ja rohelised seisavad selle eest, et see määr väheneks 15 miljoni tonnini aastas peale 2015.aastat. Et ka selles mahus kipub nii põlevkivist toodetud õli kui elekter maailmaturu kõrgest fossiilkütuste nõudlusest lähtuvalt minema pigem eksporti kui kodumaise tarbija vajadusi rahuldama (2010. a pea 90 % Eestis toodetud õlist ja 40 % elektrist) siis on tingimata ja kohe vaja põlevkivi loodusvara kasutuse tasu siduda nafta maailmaturu hinnaga, nii et põlevkivi kasutus ja sellest valmistatud toodete müük tooks rohkem kasu Eesti inimestele. Tõsta tuleb kõigi sarnaste, kas vahetult toormena või vähetöödeldud kujul (nt. ehitusmaterjalidena) eksporditavate loodusvarade kasutuse tasude määrasid nagu turvas, paas, kruus ja liiv. Põhimõtted, mida senisest enam ja tõhusamalt riik loodusvarakasutuse efektiivsuse tõstmiseks rakendama peab, on kirjas lisatud ökoloogilise maksureformi strateegias ja keskkonnatasude arendamise kontseptsioonis.
Kindlasti tuleb suur osa meie loodusvaradest tänasest kasutusest välja arvata – kustutada maavarade aktiivvarude nimekirjast ja reserveerida tulevaste põlvede tarbeks nagu Nabala maardla lubjakivivarud, enamus turbarabadest jne.

Lugupidamisega,
Valdur Lahtvee
Kandidaat nr. 101
Erakond Eestimaa Rohelised liige

On aeg!
Uus energia

KONTAKT

Erakond Eestimaa Rohelised

P.Süda tn 1, Tallinn 10118

e-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Äriregistri kood: 80223139

--------------------------------------

SWEDBANK: 221029698609
IBAN: EE07 2200 2210 2969 8609