1. Kui palju erakonna valimislubaduste elluviimine riigile aastas maksma läheks? Millised on katteallikad? (Palun suuremate kulude puhul välja tuua ka konkreetsed numbrid ja arvutused.)

2. Kui palju läheksid maksma erakonna lubatud ühekordsed investeeringud?

Lugupidamisega
Arno Põder
Delfi

Vastus:

Erakond Eestimaa Rohelised valimislubadused on 95% ulatuses korralduslikud ja mahuvad kenasti tavapärase riigieelarvemahu sisse, vaja vaid eelarverahade jaotus mõistlikul moel ümber vaadata. Nii näiteks tuleb vabastada laekuvad kütuseaktsiisid ja keskkonnakasutuse tasud sihtotstarbest ja neid laekumisi näiteks kalli ja tarbetu maantee ja prügilainfrastruktuuri rajamise asemel paindlikumalt kasutada riigi poolseteks tarkadeks investeeringuteks, mis käivitavad majanduse struktuurimuutused ja loovad lisandväärtusrohkeid töökihti. Tuleb loobuda fossiilkütuste tootmist ja tarbimist õhutavatest subsiidiumitest nagu riigi poolsed investeeringutoetused põlevkiviküttel energiaplokkide ehitamiseks või erimärgistusega kütuste müük, saadud vahendid suunata sotsiaalsfääri, ja hariduse eelisrahastamiseks. Kindlasti vajab täpsustamist riigi ja omavalitsuste poolt pakutavate avalike teenuste vahekord ja riigi poolt omavalitsustele pandavad kohustused peavad täies mahus ka riigi poolt rahastatud saama

Pea ainsaks suuremaks lisavahendeid nõudvaks meetmeks mida Erakond Eestimaa Rohelised välja pakub on kodanikupalk. Kodanikupalga kehtestamisel tasemel 80 EUR kuus oleks kogukulu riigieelarvele suurusjärgus 864 miljonit eurot aastas (80x900000x12). Sellele summale on 2011.a. riigieelarves juba kate olemas laste- ja toimetulekutoetusteks ettenähtud summade näol pea kolmandiku ulatuses, täpsemalt 275 miljonit eurot. Lisavahendid kodanikupalga katteks saab sidudes põlevkivikasutuse tasu nafta maailmaturuhinnaga ja korrigeerides sellestsamast põlevkivist praegusel raiskaval moel toodetud elektri aktsiisi ning taastada elektritootjatele CO2 heitmetasu maksmise kohustus, millest nad täna kahetsusväärselt vabastatud. Arvestades trende kus nii elektri kui põlevkiviõli eksport kasvab, on see ainuõige viis põlevkivivarudest kui rahvuslikust rikkusest tänasest märksa enam Eestisse ja rahva poolt oluliseks ja vajalikuks peetavaid kulusid katma jätta.

Lugupidamisega,
Valdur Lahtvee
Kandidaat nr. 101
Erakond Eestimaa Rohelised liige
Riigikoguliige

On aeg!
Uus energia

KONTAKT

Erakond Eestimaa Rohelised

P.Süda tn 1, Tallinn 10118

e-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Äriregistri kood: 80223139

--------------------------------------

SWEDBANK: 221029698609
IBAN: EE07 2200 2210 2969 8609