1. Mis on esimene asi, mida kavatsete tööpuuduse vastu ette võtta?
2. Missugusele tasemele plaanite tööpuuduse viimist aastaks 2015?
3. Kuidas langetate pikaajalise töötuse osakaalu?
4. Kas Eesti vajab tagasi välismaale siirdunud töökäsi?

Margo Pajuste
Arvamustoimetaja
Õhtuleht

VASTUS:

Esiteks tuleb asuda tegelema põhjusega tagajärje asemel ehk tuua üldharidus- ja/või kutsekooli tagasi kõik need 18-24-aastased, kes pärast põhikooli lõpetamist või sealt väljalangemist edasi ei õpi. Lühiajalised koolitused ei aita töökohtade leidmisel just vähem koolis käinuid. Paralleelselt sellega tuleb kooliperet põhikoolides täiendada abiõpetajate ja sotsiaaltöötajatega, et tulevikus potentsiaalsete koolist väljalangejate hulk väheneks. Et tööpuudus on kõige suurem väheharitud noorte hulgas, on tõhus haridus selle vähendamiseks kõige efektiivsem lahendus.

Suhtarvudega žongleerimine ja ennustamine on mõttetu tegevus. Lihttöö, mis kord masinatele kaotatud, ei tule enam inimeste kätte tagasi. Meie tuleviku tööhõive määr sõltub ühiskonna võimest luua töökohti töö telje teises otsas, seal, kus paiknevad looming ja kõrgtehnoloogia. Nende töökohtade tekkeks peavad meil olema kõrgelt haritud inimesed. Sellised kasvavad pika aja jooksul kooli kaudu. Järelikult on tööpuuduse vähendamine võimalik ainult hariduskohustuse järk-järgulise pikendamise kaudu alguses kesk- ja seejärel ehk kõrgemagi hariduseni.

Üks Roheliste pakutav vahend on kodanikupalk, mis võimaldaks muude toetuste lõppemise järel siiski tööotsinguid jätkata. Üldpõhimõttena peab aga Eestis juurduma arusaam, et iga töö kaotanu jaoks leidub kohe kool, kuhu end täiendama siirduda. Ühiskonnal on alati targem maksta kooliraha kui abiraha ja töökohad tekivad tulevases majanduses pigem inimeste tarkusest kui ahnusest, nagu see varem juhtus ja seda eriti odavate töökohtade osas.

Eestisse mahuvad kindlasti ja alati elama kõik eestlased, kas töökätega või ilma. Kuid minu meelest on mõtlemisviga püüda kampaaniatega või paludes või selget raha pakkudes kodumaalt lahkunud inimesi tagasi meelitada. Keskendugem siin ühiskonna arendamisele selliseks, et kõik ise tahaksid tagasi tulla. Palumata. See on vähemasti samavõrra maine ja suhtumise kui raha küsimus.

Kaarel Tarand
Kandidaat nr. 111
Vaba Kodanik Roheliste nimekirjas

On aeg!
Uus energia

KONTAKT

Erakond Eestimaa Rohelised

P.Süda tn 1, Tallinn 10118

e-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Äriregistri kood: 80223139

--------------------------------------

SWEDBANK: 221029698609
IBAN: EE07 2200 2210 2969 8609