Kuidas muutub meie ja maailma demograafiline käitumine 50-100 aasta jooksul, on võimatu ennustada. Kõik ennustused, mis tehti 50 a tagasi olgu Rooma Klubis või ÜRO-s on osutunud juba praegu väga vigaseks. Me ei ole praegu paremad ennustajad kui oldi 50 a tagasi. Aga igal kultuuril on arvulise kokkutõmbumise ja paisumise faase ning alati võivad viimased saada esimesteks ja vastupidi - mõelgem kasvõi ainult Euroopa ajaloole 2000+ aastat tagasi.

1. Mis on need kolm konkreetset otsust, mis tagaks Eesti rahvuse ja kultuuri säilimine?
Vastus:
Need on ju ammu tehtud otsused:
- põhiseadusega kinnitatud iseseisvus, mis kindlustab vabaduse ja demokraatia ja mis on tänaseni kõige kindlamini iga rahva kultuurilist arengut tagav ühiskonnakorraldus;
- enda rahvusliku julgeoleku lõimimine Euroopa ja transatlantiliste struktuuridega
----
neist kahest järeldub, et me saame ise oma asju otsustada, järelikult püsib eestlus ja me kultuur seni, kuni me ei tee ise kollektiivselt ja reeglite kohaselt teistsugust otsust

2. Kas olete nõus selle punkti põhiseadusest välja võtma, et mitte panna järeltulevatele põlvedele õlgadele ülesannet, kui seda ei ole võimalik täita?
Vastus:
Rahvusriikluse idee ei kehti tegelikult enam niikuinii oma 100 aasta tagusel kujul. Aga seostada kultuurilise järjepidevuse ja kestmise ja arengu ideed ainult bioloogilise taastootmisega on kitsas ja kasutuskõlbmatu vaatenurk. Eesti rahvastiku ajaloo viimased 1000 aastat tunnevad pidevat segunemist ja assimileerimist/assimileerumist. Miks peaksid need protsessid olema praeguseks katkenud? Ei olegi. Seega, meie keeleline-ruumiline identiteet (eestlus kui eesti keele ja Eesti territooriumiga seotud nähtus) ei ole tundnud ega tunne edapsidigi geneetilisi piiranguid. Miks peaksime ainult ise enda taastootma? Me oleme liitnud ja liidame edaspidigi enda kultuuri muid inimesi ja kultuuri elemente. Ka viimase immigratsioonilaine tagajärgedega tegelemise tõhusus vaatab praegu vastu nii eesti koolist kui ka näiteks siit:

http://pub.stat.ee/px-web.2001/Dialog/varval.asp?ma=RV108&ti=ELUSS%DCNDINUD+VANEMATE+RAHVUSE+J%C4RGI&path=../Database/Rahvastik/03Rahvastikusundmused/12Sunnid/〈=2

Siit nähtub, et tervelt kolmandikul noortest slaavi päritolu naistest on lapse isaks keegi muu, mittte oma rahvuskaaslane. Variante peale eestlase eriti pole. Järelikult - eestlaste arv suureneb ka sündide kategoorias, kui igal aastal sünnitab enam kui tuhat venelannat endale eestalseks saava lapse.

3. Kas teie arvates on võimalik säilitada Eesti rahvuse säilimine tänu migratsioonile?
Vastus:
Immigratsioon on alati toetanud me rahvastiku taastumist suurte kriiside järel (suur nälg ja põhjasõda, näiteks), kuid praegu puudub uue immigratsioonnilaine järele nii kultuuriline kui ka majanduslik põhjus. Kontekstis "odav tööjõud" me kindlasti uusi inimesi praegu ei vaja.

4. Mis on teie erakonna kõige tähtsam eesmärk, mille täitmise poole teie erakond püüdleb?
Vastus:
Tähtsaim eesmärk on kvaliteetse elukeskkonna arendamine Eesti piires ja jõudumööda globaalselt. Kui Eesti on koht, kus on hea elada (nii keskkonna kui kultuuri poolest), siis eestlased siin ka elavad.

Küsija:
Vallo Toomet
EESTI PÄEVALEHT

Vastaja:
Kaarel Tarand
Kandidaat nr. 111
Vaba Kodanik Roheliste nimekirjas

On aeg!
Uus energia

KONTAKT

Erakond Eestimaa Rohelised

P.Süda tn 1, Tallinn 10118

e-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Äriregistri kood: 80223139

--------------------------------------

SWEDBANK: 221029698609
IBAN: EE07 2200 2210 2969 8609