Baltikumi vee-ettevõtete konverentsil üles astunud Tallinna tehnikaülikooli merebioloogia instituudi teaduri Kai Künnis-Berese hinnangul on ravimijääkide jõudmine merevette Läänemere ökosüsteemile üha kasvav probleem.

Näiteks on tema sõnul teada, et antibeebipillidest pärinev sünteetiline östrogeen pärsib kalade ja teiste mereloomade paljunemisvõimet ja muudab nende sugu. Ibuprofeeni, paratsetamooli ja teiste enamkasutatavate ravimite jäägid võivad aga mõjutada merre sattudes koorikloomade käitumist. Enamike ravimiühendite tegelik ja pikaajaline mõju mereelustikule vajab veel uurimist.

Merebioloog tõi välja, et inim- ja veterinaarmeditsiinis on kasutusel enam kui 3000 erinevat keemilist ühendit ja toimeainet, mis sisalduvad näiteks valuvaigistites, antibiootikumides, antidepressantides, rasestumisvastastes vahendites jms.

Lisaks ravimitele on tema sõnul ohuallikaks ka teised bioaktiivsed ained, mida kasutatakse näiteks mikroorganismide hävitamiseks. Eluslooduses on bakterid äärmiselt vajalikud. Sageli on need aga suuremate loomade toiduahela esimene lüli, mille eemaldamine toob kaasa toidulaua nappuse või ahela katkemise.

Eesti Vee-ettevõtete Liidu tegevjuht Vahur Tarkmees märkis, et üks viis ravimite keskkonda sattumiseks nende kergekäeline kasutus ja nende jäätmete vale käitlus. Seega ei tohiks vanu ravimeid visata tavaprügi hulka ega lasta neid alla tualetipotist, kust võivad need sattuda edasi jõgedesse-järvedesse, põhjavette ning lõpuks ka merre.

Samuti on teada, et tablettides sisalduvad hormoonid ja teised toimeained ei imendu inimorganismi täiel määral, osa neist tuleb uriiniga meist läbi ja satub kanalisatsiooni. Klassikalise veepuhastustehnoloogiaga kõiki taolisi ühendeid reoveest aga eemaldada ei suudeta.

Künnis-Beres tõi oma ettekandes välja, et Läänemere põhiprobleemiks on täna siiski saastumisest tulenev toitainete üleküllus ehk bioloogide keeles eutrofeerumine. Vee rikastumine toitainetega, eriti lämmastiku- ja fosforiühenditega, kiirendab vetikate ja taimestiku kasvu ning häirib seetõttu vees esinevate organismide tasakaalu ning rikub vee kvaliteeti.

Teine kasvav probleem on mereprügi. Sellest kolmveerandi moodustab ära visatud ja väikesteks osakesteks lagunenud plastik, riidekiud jm keemilised osakesed, mida mereloomad peavad ekslikult toiduks. Mereprügis sisalduvad osakesed võivad eralduda mürke, rikkuda nii kalade kui ka suuremate mereloomade- ja lindude seedimist ja lühendada nende eluiga. Mereloomade kaudu jõuavad ohtlikud ained tagasi ka inimeste toidulauale.

Kai Künnis-Beres
Tallinna Tehnikaülikooli merebioloogia instituudi teadur
Erakond Eestimaa Rohelised liige

20.05.2016 "Novaator" http://novaator.err.ee/v/keskkond/16a1916b-9c55-4fef-acd6-dd453d8cca2f/merebioloog-ravimijaagid-ohustavad-laanemere-elustikku

Jätkem vallad ja nende volikogud alles, kuid jagame ametnikud koostööd tegevate valdade peale ära. Ja jätame valdade käsutusse 100% tulumaksust.

Omavalitsus, kohalik omavalitsus peab tähendama just nimelt seda, mida see sõnapaar ütleb: oma valitsust, võimalust, õigust ja kohutust oma kohalikku elu ise korraldada ja selleks vajalike oma asjade üle ise valitseda.

Loe edasi...

Eesti vajab uut suurt taastuvenergia ettevõtet, mis kuulub otseselt sadadele tuhandetele Eesti kodanikele, paigaldab tuhandeid päikesepaneele ja sadu kodumaal toodetud tuulegeneraatoreid ning hoiab raha ja töökohad Eestis, kirjutab Erakonna Eestimaa Rohelised esimees Aleksander Laane.

Loe edasi...

Eesti Energia kaheks jagamise vajadus on tänasel päeval ilmselge. Rohelised pakuvad välja, kuidas vältimatud muutused kõige kasulikumalt ära teha.

Põlevkivi põletamisest elatuva Eesti Energia tervis pole kiita. Dividendide vähenemine ja tõmblused keskkonnatasude ümber on vaid paratamatu lõpu kiire lähenemise kõige nähtavamad märgid. Kuid selle allakäiguspiraali saab katkestada teistes riikides kasutatud  stsenaariumi erastamiselementidega täiendades.

Loe edasi...

Pöördume sinu poole palvega meid rahaliselt toetada organisatsiooni taasülesehitamisel.Eestimaa Rohelised hõbemärk

Kui sa soovid

stressivabamat elu endale ja lastele just Eestis,
et pagulaste probleemid lahendataks nende elukohas,
et tervishoiusüsteemi ei lammutataks, vaid arendataks,
et fosforiiti ei hakataks kaevandama ja põlevkivi kaevandamine väheneks miinimumini,
et odavat taastuvenergiat jaguks kõigile ja jääks ekspordikski,
et kanepi mustast turust saaks mõistusepäraselt riiklikult reguleeritud turg,
et rüüstamata metsad ja maad jääksid meitele ja Rail Baltic läheks läbi Tartu,
et koole oleks igasuguseid,
et Inimene kirjutataks suure tähega ja et me oleks enam kui rida exeli tabelis,
et rohelisi töökohti tekkiks üle kogu Eesti,
et toit ja riided poleks mürgised, et GMO ei kasvaks, et mesilased jääksid ellu,
et olulistes küsimustes saaks kodanikud algatada referendumeid,

siis tee annetus Erakond Eestimaa Rohelised arveldusarvele EE072200221029698609 .

Oma lubaduste kinnituseks ja tänutäheks anname igale vähemalt 35 euro annetajale kuulsas Tavasti ettevõttes tehtud hõbedast märgi meie sümboolikaga. Selleks märgi selgituse reale “annetus”  ja “hõbemärk”.

On aeg!
Uus energia

KONTAKT

Erakond Eestimaa Rohelised

P.Süda tn 1, Tallinn 10118

e-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Äriregistri kood: 80223139

--------------------------------------

SWEDBANK: 221029698609
IBAN: EE07 2200 2210 2969 8609