Demokraatia on vastavalt etümoloogiale (sõna pärineb kreeka keelest) rahva võim. Otsedemokraatia meetodid nagu referendum ja rahvaalgatus püüavad süsteemi kuritarvitamist ära hoida ning tagada riigijuhtide suuremat koostöövalmidust ka valimiste vahepealsel ajal.

Tutvu Šveitsi otsedemokraatia põhimõtetega (lehekülg on loetav saksa, prantsuse, inglise ja hispaania keeltes).

 

Erakond Eestimaa Rohelised (EER) ettepanek otsedemokraatia ehk rahvaalgatuslike referendumite seadustamisest

Rahvaalgatus ehk referendumid, mille tulemus on võimule täitmiseks kohustuslik, on vaja seadustada algul kohalikul ja seejärel ka riigi tasandil.

Rahvas saab nii algatada uusi otsuseid kui vetostada/tühistada juba vastuvõetud otsuseid samamoodi, nagu seda tehakse näiteks Šveitsis ja Saksamaal, aga ka USAs ja mitmel pool mujalgi.

Rahval on õigus oma sõna maksma panna ka valimistevahelisel ajal otsedemokraatia kaudu.

Otsedemokraatliku rahvaalgatuse võimalus tekitab sisulisi arutelusid ning annab neile aruteludele mõtte, sest konkreetne otsus sõltub otseselt hääletuse tulemusest, mitte erakondade tagatubade või väikeste gruppide kokkulepetest. Võimule - st valla volikogule - annab otsedemokraatia olemasolu aga hea võimaluse olla väga püsiv läbi valimiste- juhul, kui rahva arvamusega ennetavalt ja targalt arvestatakse. 

Eeestimaa Roheliste Rahvaalgatuse seaduseelnõul POLE midagi ühist küsitluste, uuringute, ümarlaudade jmt. algatustega, mis ei kohusta kedagi midagi tegema ja mis ei asenda mingil viisil otsedemokraatiat.

Rahvaalgatuse ehk referendumite sisseviimine aitaks hoida võimu (Riigikogu, valitsuse, vallavolikogu, vallavalitsuse) tehtavad otsused rahva kontrolli all ning võim õpib arvestama, kaasama ning koos rahvaga toimima.

 

Rahvaalgatuse esitamise protseduur

Kolmekümne päeva (või 100 päeva) jooksul tuleb koguda vähemalt 1 (või 2 või 3 või 5) protsendi kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel  hääleõiguslike elanike toetusallkirjad rahvahääletuse korraldamiseks otsuse X asjus. See võib olla päris uus otsus, kehtiva otsuse (seaduse) muutmine või juba tehtud otsuse tühistamine.

Kui rahvahääletusele tehtud algatuse realiseerimisega seotud prognoositavad otsesed kulutused on suuremad kui kokkulepitud protsent kohaliku omavalitsuse viimasest vastuvõetud eelarvest, tuleb eelnõus esitada ka kulutuse tegemise allikad.

Kohalik omavalitsus võib otsustada rahvahääletust mitte korraldada, kui õiguskantsleri hinnangul ei vasta rahvahääletusele pandud otsus Eesti Vabariigi seadustele (Põhiseadusele) – näiteks ei saa muuta Põhiseadust, otsustada välislepingute üle, muuta riigikeelt jne.

Kui allkirjad koos, esitatakse otsuseprojekt avalikuks aruteluks. Arutelu kestab kaks kuni neli kuud ning seejärel korraldatakse referendum. Referendumi tulemus on ülimuslik ja kohalikule võimule täitmiseks kohustuslik.

Võib sätestada, et mingid omavalitsuse otsused pannakse hääletusele igal juhul - näiteks suured investeeringud, laenuvõtmised, ühinemised.

Kogu eelarvet ei saa hääletusele panna, sest suur osa on seadustel põhinevad sundkulutused, mida KOV referendumiga otsustada ei saa. Küll aga saab hääletada kogu nö vaba osa (mis on valla otsutada) või osa sellest.

Vaata seaduseelnõu materjale: http://www.riigikogu.ee/index.php?page=en_vaade&op=ems&enr=477SE&koosseis=11

http://www.riigikogu.ee/?op=stenoplain&stcommand=terviktekstpaevakord&isikId=13902&paevakordId=4855&istungId=868#syndmus438641

Inglise keeles: http://www.telegraph.co.uk/news/1435383/How-direct-democracy-makes-Switzerland-a-better-place.html

Viimased näited analüüsiga: http://themonkeycage.org/2013/09/23/direct-democracy-in-switzerland-yes-to-the-army-vaccinations-and-petrol-station-shops/

 

Ajalugu ja selgitusi inglise keeles:

On aeg!
Uus energia

KONTAKT

Erakond Eestimaa Rohelised

P.Süda tn 1, Tallinn 10118

e-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Äriregistri kood: 80223139

--------------------------------------

SWEDBANK: 221029698609
IBAN: EE07 2200 2210 2969 8609